Музей «Штаб ВО УПА «Волинь-Південь» Рекомендовані

Музей «Штаб ВО УПА «Волинь-Південь» був відкритий з нагоди 50-річчя створення УПА в 1992 році на вшанування вояків Української Повстанської Армії, які захищали рідну землю від окупантів, боролись за незалежну українську державу.


З осені 1942 року на Волині і Поліссі під егідою ОУН планомірно і організовано створюються загони, які поклали початок Українській Повстанській Армії.
В жовтні-листопаді того 42-го року в Шумських лісах почали діяти перші повстанські загони української армії, а в 1943 році було створено табір УПА «Волинь-Південь», командиром якого став молодий юнак з Лановеччини Іван Климишин, легендарний «Крук».
Це був один з героїчних борців за незалежність України, яскрава постать в історії УПА.
На рахунку повстанців з загону «Крука» десятки успішних операцій, які позначають бойовий шлях боротьби за визволення України від всякого роду окупантів. Це звільнення в’язнів Кременецької тюрми, захоплення фашистської колони автомобілів, бій на хуторі Козаччина, акції в Бережцях, Вишнівці, Шумську.
На Шумщині біля села Стіжок було створено ще один штаб УПА мельниківського напряму і керував ним Микола Медвецький псевдо «Хрін».
Обидва загони Крука і Хрона майже кожного дня поповнювались людьми. Упівці захоплювали в окупантів зброю, амуніцію, продовольство, одяг.
Відділи Крука та Хрона організували фашистам пастку, атакувавши ворога під Лішнею, як помсту за жорстоку розправу над жителями села Стіжок.
Урочище «Діхтярня», що поблизу села Антонівці, де розташовувався штаб воєнної округи повстанської армії «Волинь-Південь» стало своєрідною столицею південної Волині.
У роки фашистської окупації краю, терена дислокації загонів УПА на Шумщині називали Антонівецькою республікою. Гітлерівці не сміли тут показуватись, інакше їх косила повстанська куля. В Антонівецькій республіці активно діяли, крім військово-господарських й пропагандистські органи, тут виходила газета «Повстанець». Працювали шпиталь та школа медсестер, старшинська школа, хлібопекарня, миловарня, ремонтні служби, шевська майстерня.
Військовий повстанський табір нараховував до 17 тисяч вояків УПА.
Тут наша історія, слава і честь,
Тут нашої долі покривджені мощі...
Пам’ять про дні визвольних змагань, про синів України, що впали за її волю, вічна, як вічний народ. Вона не вмирає і завдяки людям, які в ті далекі роки були на вістрі боротьби. Ці люди винесли весь тягар боротьби, для них, як написав курінний Макс «родиною були обрізани, а хата в лісі, у ярах». Вояками УПА ставали кращі сини й доньки українського народу. Ішли вони в розквіті сил. Ішли добровільно готові на все: на голод, холод, гоніння, на рани та муки, на кров і смерть.
На території музею штабу ВО УПА «Волинь-Південь» розташований будиночок штабу УПА, відпочивальня, літній клас, криївка, капличка, джерельце, повстанський цвинтар. Матеріал, використаний у створенні експозиції – дерево. При в’їзді на територію музею встановлений пам’ятний знак воякам УПА.
Споруджено знак у формі Хреста, на ньому зображено державний прапор ОУН (б), тризуб та найвищу нагороду повстанців Золотий Хрест Бойової Заслуги УПА.
В будиночку штабу розміщені банери, які розповідають про історію визвольних змагань на Шумщині.
В затишній улоговині, на місці таборового храму споруджена каплиця. Вона встановлена на майданчику, побілена, з позолотою, покрівля синього кольору, зверху встановлено Хрест. Зачиняється кованими воротами до яких ведуть сходи.
Стежка, що йде вгору виходить до повстанського цвинтаря. Тут в тринадцяти могилах поховані вояки УПА, які померли від ран в таборовому шпиталі і ті, що не мали рідні в ближчих селах. На могилах встановлені Хрести, пов’язані вишитими рушниками, неподалік – великий Хрест – символ пам’яті всіх загиблих вояків УПА.
Щорічно на території музею штабу УПА «Волинь-Південь» створюються нові об’єкти для огляду, які відтворюють Антонівецьку повстанську республіку 1943 року.
В день Покрови Пресвятої Богородиці, коли відзначається чергова річниця створення УПА тут збираються тисячі людей, експонуються музейні виставки, відправляється молебень світлої пам’яті загиблих синів і дочок України, що впали за її волю, відбуваються зустрічі з колишніми вояками УПА, очевидцями національно-визвольних змагань, проходить літературно-мистецьке дійство.
Під’їзд до музею штабу ВО УПА «Волинь-Південь» можливий як через село Стіжок, так і зі сторони села Іловиця.

Поширити

Детальніше в цій категорії: « Дністровський каньйон