Фестиваль «В Борщівському краї цвітуть вишиванки»

Задля відродження техніки шиття чорної борщівської сорочки, відтворення автентичності українського костюму, звичаїв та обрядів Надзбручанського краю започатковано фестиваль «В Борщівському краї цвітуть вишиванки». Особливістю фестивалю є проведення в його межах фестивалю борщу «Борщ’Їв».

Щороку це свято відвідує більше 25 тисяч українців. В межах фольклорно-мистецького свята проходить Фестиваль «Борщ’Їв», де кожне село регіону представляє на смак відвідувачів близько 50 видів власного борщу. Усі відвідувачі можуть проголосувати за найкращий борщ. Також ця національна страва готується упродовж свята у 2-х 100-літрових казанах на багатті. Під час фестивалю борщ варять відомі люди краю, артисти України та інші. Відбуваються також виставки декоративно-вжиткового мистецтва «Село моє у вишиванках розквітає і лине пісня понад краєм», де представлені роботи вишивальниць району. Працює містечко майстрів. Мистецька програма на святі відбувається за участі театру українського костюма, фольклорно-мистецьких колективів, окремих солістів.
Довідково. Візитівкою Борщівщини стала сорочка, вишита чорними нитками. Як розповідає давня легенда, домінуючий чорний колір шиття пов’язаний з конкретними подіями трагічної історії України. У XV-XVII століттях Борщівський край був постійним об’єктом нападів турків і татар. Після одного з таких нападів у кількох наддністрянських селах загинули всі чоловіки. Тоді дівчата і жінки, оплакуючи свої гіркі долі, поклялися протягом кількох поколінь носити траур за загиблими коханими і вінчатися у сорочках, вишитих чорними нитками… Давня бабусина й прабабусина «борщівська бавляна сорочка» цінується і в Україні, і за кордоном. Вона шита «по рукавах», її найголовнішими ознаками є біле домоткане, - здебільшого конопляне - полотно, а також вишивка грубою вовняною ниткою – «чорною бавною». Саме ті жінки, які вишивали такі сорочки у 20-30 роках минулого століття, були останнім поколінням пов’язаним благородною обіцянкою. Мистецтвознавці стверджують, що на сьогодні залишились два найбільш популярні види вишивки: полтавська та борщівська, як феноменальне явище, в якому закарбовані фрагменти трипільської культури.

Поширити